Pies to żywe stworzenie, które myśli i czuje. Nawet jeśli nie ma tak rozbudowanych procesów poznawczych jak człowiek, to nadal żywa istota, z tym że uzależniona od działań ludzi. W jaki sposób nauczyć dziecko, jak wygląda prawidłowa opieka nad psem? Na ile możemy dziecku pozwolić i ile powinniśmy od niego wymagać?
Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować dziecko do opieki nad psem, który stał się częścią Twojej rodziny. Jak dbać o zwierzaka, żebyście wszyscy byli szczęśliwi.
⠀
Opieka nad psem – bezpieczne zachowania wobec zwierzęcia
Pies inaczej niż ludzie okazuje emocje. Przytulanie, osaczanie go nie są dla niego przyjemne. Zupełnie inaczej niż w przypadku większości ludzi, przytulony zwierzak czuje się niekomfortowo i ma ochotę uciec. Jeśli ściskamy go mocniej, bo się wyrywa, rodzi to niebezpieczeństwo ataku z jego strony.
Koniecznie uprzedź dziecko, że psy boją się gwałtownych ruchów i mogą wtedy zacząć się instynktownie bronić. Dziecko nigdy nie powinno podbiegać do psa, machać rękami, krzyczeć.
Warto uczyć malucha od samego początku, żeby podchodził do psa spokojnie i powoli. Powiedz mu też, aby stawał do zwierzaka bokiem i pozwolił podejść jemu jako pierwszemu. Jest to ważne, nie tylko w przypadku nowego członka Waszej rodziny, ale także w przypadku obcych psów. Dziecko powinno wiedzieć, że zanim podejdzie do obcego zwierzaka, musi spytać jego opiekunów o zgodę, a następnie spokojnie pozwolić psu się przywitać. To zarówno dla jego bezpieczeństwa, jak i dla komfortu zwierzęcia.
W zabawie dobrze jest unikać pochylania się nad czworonogiem i unoszenia ręki nad jego głowę. Gdy dziecko i psiak będą już miały głęboką więź, ustalą swoje własne rytuały. Ale początkowo to Ty powinieneś kontrolować, jak kształtuje się ich relacja i czy dziecko odpowiednio traktuje nowego przyjaciela.
⠀
Codzienna opieka nad psem
Psiak to nie tylko wspaniały przyjaciel do wspólnych zabaw, wędrówek i przygód. To także codzienne obowiązki, bez względu na pogodę, samopoczucie i nastrój.
Z czworonogiem trzeba koniecznie iść na spacer. Nie można powiedzieć: dzisiaj nie, załatw swoje sprawy sam. Dlatego od pierwszego dnia, musisz przyzwyczajać dziecko do obowiązków. Oczywiście należy dostosować je do wieku i możliwości malucha. Kilkulatek sam nie wyjdzie na spacer, nawet z małym pieskiem.
Niezwykle ważna jest regularność i systematyczność. Psiak potrzebuje rytuałów, regularnego karmienia i spacerów o określonych porach. Spacer to nie tylko załatwienie potrzeb fizjologiczny. Pamiętaj! Jeśli oferujesz psu tylko dziesięciominutową rundkę dookoła bloku, jego potrzeby nie zostaną zaspokojone.
Czworonóg na takich wyprawach z opiekunem węszy, odczytuje wiadomości pozostawione przez kolegów, zostawia swoje zapachy. Na spacerach ma także możliwość spotkania się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Taka eksploracja terenu jest dla niego fascynującym zajęciem. Nie możesz go tego pozbawiać.
Regularne posiłki, zwłaszcza przy psach z problemami emocjonalnymi, to niezwykle ważna sprawa. Systematyczność, wprowadza w ich życie spokój. Wizyty u weterynarza, regularne szczepienia, prawidłowa pielęgnacja czworonoga – to wszystko czeka Ciebie i Twoje dziecko, jeśli zdecydujecie się na szczeniaka.
⠀
Przygotowanie dziecka do opieki nad psem
Jeśli Twoje dziecko bardzo chce, żeby w domu pojawił się zwierzak, zgódź się pod warunkiem, że dziecko udowodni na sucho, że będzie umiało się nim zająć. Może wychodzić regularnie na spacer rano przed szkołą, aby udowodnić, że spełni swoje obowiązki, kiedy szczeniak pojawi się w domu.
Maluch musi wiedzieć, że psiak to obowiązek, nawet wtedy gdy koledzy zachęcają do zabawy albo pogoda jest na tyle brzydka, że nikomu nie chce się wyjść z domu. To naturalne, że gdy dziecko będzie się źle czuło, będzie chorowało, to nie będziesz zmuszał go do opieki nad zwierzakiem, ale na co dzień musi być przygotowane na regularny obowiązek. W innym wypadku cała opieka nad psem prędzej czy później spadnie na Ciebie.
⠀
Wyjazdy na wakacje, ferie a opieka nad psem
Jeśli zdecydujecie się na zakup lub adopcję psa, to musicie być całą rodziną świadomi, że trudniej będzie logistycznie zorganizować wyjazdy na wakacje. Nie wszędzie będziecie mogli zabrać nowego członka rodziny, nie zawsze wyjazd z psem będzie bezpieczny.
Dlatego najlepiej zawczasu pomyśleć, w jaki sposób rozwiązać tę kwestię. Czy macie kogoś zaufanego, kto zaopiekuje się zwierzakiem, gdy Wy będzie odpoczywać? Czy możecie zapewnić mu na przykład hotel dla zwierząt, gdy będziecie jechać za granicę?
Jeśli uda Wam się pojechać na wspólny wyjazd, musicie być świadomi, że nie na każdą plażę, nie do każdej restauracji czy kawiarni będziecie mogli wejść z pieskiem. Dlatego najlepiej zaplanować wszystko zanim dotrzecie na miejsce.
Można sprawdzić wcześniej, gdzie Wasz przyjaciel będzie mile widziany, które kawiarnie chętnie go ugoszczą i czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o wstęp na przykład do parku krajobrazowego.
⠀
Podsumowanie
Pies w domu to wspaniała sprawa. Jest prawdziwym przyjacielem, który kocha Cię bezwarunkowo. Jeśli tylko zapewnisz mu odpowiednią opiekę i zaspokoisz jego potrzeby takie jak węszenie, tropienie czy socjalizacja z innymi psami, będzie najszczęśliwszym psem pod słońcem.
Jeśli Twoje dziecko bardzo chce mieć psa, nie mów od razu nie. Być może maluch ma w sobie tyle zaparcia, żeby udowodnić Ci, że zasługuje na posiadanie takiego przyjaciela. Jeśli będzie regularnie wychodził z nim na spacery, karmił go, możesz mu zaufać, że psiak będzie przy nim bezpieczny.
Niewątpliwie będzie trudniej wyjechać na wakacje czy wyjść gdzieś na dłużej, ale wszystko da się zaplanować tak, żebyście i Wy byli szczęśliwi, i psiak pod odpowiednią opieką. To nie jest niemożliwe, chociaż wymaga trochę cierpliwości i logistyki.