Agility – idealny trening dla aktywnego psa

Czym jest agility i jak zacząć trenować?

trening agility

Wybrałeś już swojego ukochanego psiaka z dobrej hodowli psów i zastanawiasz się, jakie treningi mógłbyś z nim rozpocząć? Trening agility jest świetną formą spędzania czasu z dorosłym psem.

Agility to bardzo ciekawe zajęcia dla psów i ich właścicieli, które pozwalają ćwiczyć psom równowagę, a przy tym stanowią trening zwinności. Agility pojawiło się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku na wystawach w Anglii, po pewnym czasie rozwinęło się w niezależną dyscyplinę sportową. Dziś organizowane są zawody dla psich zawodowców i amatorów.

Na czym polega ten sport? Pies musi pokonać pole przeszkód zgodnie z określonymi zasadami. Przewodnik i pies muszą ce sobą ściśle współpracować. Opiekun pokazuje psu, co ten musi zrobić – na zawodach dozwolone są gesty i polecenia słowne. Liczy się czas, ale także dokładność wykonania wszystkich ćwiczeń. Na torze można spotkać: ciemny, zagięty tunel, przeszkody, przez które pies musi przeskoczyć, slalom, równoważnię, pochylnię, po której pies musi się ześlizgnąć.

Podczas pokonywania trasy musicie razem ze swoim psem co najmniej dwukrotnie zmienić kierunek biegu. Ważne jest również, że przeszkody należy pokonywać w ściśle określonej kolejności.

Które psy mogą trenować agility?

Niemal każdy pies może zacząć trenować ten sport, o ile nie ma problemów psychicznych, dolegliwości związanych z kręgosłupem lub ze stawami i jest wystarczająco dorosły – musi skończyć 15 miesięcy.

Jeśli myślisz o rozpoczęciu treningów w agility, musisz dopasować swojego psa do jednej z klas wzrostowych, których wyróżnia się trzy:

  • Small  – to klasa, w których startują psy ras małych – do 35 cm w kłębie;
  • Medium  – psy średnie – 35 – 43 cm; 
  • Large  – psy duże – powyżej 43 cm.

Oczywiście jest jeszcze podział na klasę zaawansowania, według którego: 

  • Klasa A0 jest klasą nieoficjalną, ćwiczeniową, dla bardzo, bardzo początkujących. To także treningi rekreacyjne;
  • A1 – nieco wyższy stopień zaawansowania psa. Tor składa się z dziesięciu do dwudziestu przeszkód;
  • A2  – ćwiczenia obejmują wszystkie możliwe przeszkody dla psa;
  • A3 – stanowi klasę dla tym psiaków, które są już bardzo zaawansowane, uprawiają agility wyczynowo.

Istnieje również klasa OPEN, przeznaczona dla amatorów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tym sporcie. To treningi i zawody dostępne dla wszystkich.

Jakie rasy psów nadają się do ćwiczeń agility? Border collie, beagle… w zasadzie każdy pies, który jest w stu procentach zdrowy i nie jest reprezentantem psów olbrzymich takich jak bernardyn czy nowofundland, lub psów niskich z długim kręgosłupem takich jak jamnik.

Jeśli nauczyłeś już swojego psa podstawowych komend takich jak: siad, zostań, hop, waruj, a ponadto psiak jest zdrowy i ciekawy świata, to jest to dobry moment, żeby rozpocząć treningi agility.

Jakie akcesoria warto mieć do treningów?

Jeśli chcesz uprawiać ten sport ze swoim psem zawodowo, musisz zainwestować w dość drogie wyposażenie toru. Jeżeli Twój beagle kocha agility, to warto rozważyć taką inwestycję. Kiedy jednak chcesz zająć się tym tylko amatorsko, wystarczy, że wykorzystasz akcesoria dostępne na wybiegach dla psów lub różne dostępne materiały. Zamiast tyczek do slalomu możesz zastosować kijki do podpierania krzewów, a zamiast tunelu krzesła przykryte kocem.

Zalety z ćwiczeń agility są naprawdę duże. Chodzi nie tylko o poprawę kondycji, zarówno psa jak i człowieka, ale także o rozwijanie intelektu zwierzęcia, zwiększenie koordynacji, wzmocnienie relacji czworonoga z człowiekiem.

Jedną z podstawowych przeszkód, które musisz mieć, to stacjonata – czyli tak zwana hopka, służąca do przeskakiwania przez przeszkodę. Do ćwiczenia równowagi możesz także wykorzystać ławkę lub pień drzewa.

Pamiętaj, że wszystkie akcesoria musisz dostosować do rozmiarów swojego psa. 

Jak można trenować agility w domu?

Tunel zrobiony z krzeseł i koca na pewno nie będzie kosztować zbyt wiele. Taki tunel można także kupić w dziale z zabawkami. Będzie mniej wytrzymały niż przeznaczony wyłącznie dla psiaków, ale do ćwiczeń w domu w zupełności wystarczy. 

Jeśli chodzi o trenowanie slalomu, na pewno znajdziesz u siebie coś, co będzie mogło udawać słupki z toru, a nie będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami. 

Takie treningi agility wspaniale zacieśniają więzi pomiędzy Tobą i Twoim psem. Jest to nie tylko świetny trening dla Twojego towarzysza, ale także dla Twojej kondycji. Pamiętaj tylko, żeby jak najczęściej nagradzać swojego czworonoga za chociażby próbę wykonania ćwiczenia. Ciemny tunel może przerażać psiaka, nawet tak odważnego jak beagle. Musisz znaleźć sposób, żeby przekonać psa, że warto wejść i pokonać taką przeszkodę. Na pewno przyda się mnóstwo smakołyków – to najlepszy sposób, żeby przekonać do czegoś psa.

Podsumowanie

Treningi agility zyskują coraz większą popularność, w licznych szkołach dla czworonogów wielu psychologów psich i behawiorystów poleca taką aktywność swoim podopiecznym. Trzeba tylko pamiętać, że rozpocząć treningi możesz dopiero wtedy, gdy pies osiągnie swój docelowy wzrost i nie ma żadnych problemów zdrowotnych.