Hodowla czy pseudohodowla – rady Beagles jak rozpoznać dobrego hodowcę
Nielegalny handel zwierzętami to jeden z najbardziej dochodowych interesów. Nie dziwi więc fakt, że pseudohodowle wyrastają jak grzyby po deszczu. Jak wybrać hodowlę, która będzie dobra, sprawdzona i solidna? W jaki sposób zdecydować, że hodowla, którą mamy na oku, oferuje właśnie to, na czym nam zależy? Jakie sygnały powinny stanowić ostrzeżenie? Jak możemy sprawdzić, czy hodowla, która nam się podoba, spełnia wszystkie nasze kryteria? Gdzie to sprawdzić i na co zwrócić uwagę? Beagles ma dla Ciebie rady, które pomogą Ci odpowiedzieć na wszystkie pytania!
Dobry hodowca nie wstydzi się swojej hodowli: pokaże Wam, gdzie i w jakich warunkach mieszkają psy, zaprezentuje, jak wyglądają rodzice szczeniaka. Bez żadnego problemu znajdziemy o nim informacje w zasobach Związku Kynologicznego w Polsce (ZKWP). Dobry hodowca jest zrzeszony właśnie w ZKWP, jedynej organizacji działającej pod banderą międzynarodowej organizacji FCI. Dlaczego warto brać pod uwagę tylko hodowle zrzeszone w FCI? Dysponują ujednoliconym systemem ocen psów na wystawach, mają obowiązkowo robione badania, np. w kierunku dysplazji stawów. To ważne.
Znaki ostrzegawcze – u jakiego hodowcy nie kupować psa?
Jeśli hodowca nie chce pokazać Wam, w jakich warunkach mieszkają szczeniaki, jak wygląda matka, nie wie nic o ojcu – to sygnały ostrzegawcze, które powinny zniechęcić Was do wyboru tej konkretnej hodowli. W przypadku, gdy hodowca nie chce wydać Wam metryki urodzenia twierdząc, że bierzecie psa na kolanka, więc nie jest Wam potrzebna – również powinniście mieć się na baczności.
Metryka potwierdza przynależność do rasy i jest podstawą wyrobienia rodowodu. W metryce znajdziecie dane psa, dane rodziców, dane hodowcy, numer księgi miotu i tym podobne ważne informacje. Dobry hodowca przedstawi Wam drzewo genealogiczne psa, ponieważ jest to powód do dumy. Beagles z Królewskiej Zgrai przedstawiają swoim klientom wszystkie informacje o swoich psach.
Rady od Beagles.pl jak wybrać odpowiednią rasę psa dla siebie?
Każda rasa ma pewne predyspozycje. Oczywiście każdy szczeniak może mieć trochę inny charakter: jednego cechować będzie żywiołowość, inny okaże się większym łobuzem, a jeszcze inny będzie wyciszony. Ale każda rasa predysponuje do pewnych zachowań.
Na przykład beagle, jedna z najstarszych istniejących ras, to psy wesołe, pogodne, bardzo inteligentne i łatwe w pielęgnacji. Psy Beagles uznaje się za czworonogi, które wymagają konsekwencji w wychowaniu, ale są też bardzo towarzyskie i uwielbiają przebywać między bliskimi im ludźmi. Musicie jednak uważać – ich apetyty nie znają granic, więc powinniście zachować czujność, żeby nie podkradały tego, czego nie powinny jeść. Potrzebują sporo różnorodnej aktywności, na przykład agility, długich spacerów, zadań do wykonania. Stanowią idealnych towarzyszy dla aktywnej rodziny, ale mogą również być psem terapeutycznym. To świetny kompan, trochę niezależny i uparty, ale bardzo wdzięczny i oddany.
Jeśli nie lubicie aktywności, wybierzcie raczej rasę kanapową, wymagającą mniej ruchu.
Jak wybrać hodowlę – jakie kryteria są ważne?
Po pierwsze odpowiedzcie sobie na pytania: jak daleko możecie pojechać po psa? Jak długo możecie poczekać na szczeniaka? Dobry hodowca zarzuci Cię serią różnorodnych pytań, m.in. o to, czy znasz daną rasę, wiesz, jakie ma wymagania, ile kosztuje utrzymanie psa itp. Nie będzie chciał pozbyć się jak najszybciej swojego miotu, lecz będzie mu zależeć na tym, żeby trafił on do odpowiedniego domu.
Nie zniechęcajcie się tym wywiadem – to rady od Beagles dla dobra zarówno Waszego, jak i nowego czworonożnego przyjaciela. Hodowca pomoże również wybrać z miotu szczeniaka, który najbardziej będzie pasował do Was temperamentem. Pamiętajcie, że czasem na szczeniaka trzeba trochę poczekać – hodowla to nie fabryka, w której codziennie pojawiają się nowe psiaki. W dobrych miejscach tego typu można zarezerwować szczenię z przyszłego miotu. Jeśli właściwie wybierzecie, możecie spodziewać się, że hodowca zadzwoni z pytaniem, jak minęła podróż i pierwsza noc w nowym miejscu. Będzie naprawdę zainteresowany tym, żeby szczeniak miał dobry, bezpieczny dom. Otrzymacie również małą wyprawkę: karmę, którą szczenię jadło do tej pory, ulubiony kocyk i zabawkę.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniej dla siebie rasy, a następnie świetnej hodowli, nie są łatwe, ale jak najbardziej możliwe. Możecie podpytać na forach związanych z wychowaniem psów lub na dedykowanych konkretnym rasom. Także w mediach społecznościowych znajdziecie grupy, na których dowiecie się, jakie hodowle są polecane, jakie rasy psów odpowiadają Waszym oczekiwaniom, ile kosztuje utrzymanie i pielęgnacja danych ras. Wybierzcie dobrą hodowlę, a uzyskacie wspaniałego psiego przyjaciela, który będzie wymarzonym kompanem.