Co uchroni psa przed mrozem?

Dni robią się coraz chłodniejsze. Zakładamy na siebie ciepłe zimowe kurtki, skórzane buty i bierzemy naszego nagutkiego psa na półgodzinny spacer. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że nie wszystkie rasy są przystosowane do niskich temperatur i również potrzebują ubrania, które uchroni je przed mrozem.

Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować swojego psa na chłodne dni.

Czy powinno się ubierać psy?

Na pewno zetknęliście się z wieloma odmiennymi opiniami na ten temat. Dla niektórych jest to odbieranie psu wygody dla zaspokojenia swoich potrzeb estetycznych, niektórzy zaś twierdzą, że jest to konieczność, która uchroni psa przed mrozem.

Wskazania do dodatkowej ochrony

Często słyszy się, że psy mają naturalne zabezpieczenie w postaci sierści i tłuszczu, w które zostały wyposażone na drodze ewolucji, i to w zupełności wystarczy. Nie bierze się jednak wówczas pod uwagę, że klimat, w którym się znajdują, nie jest ich pierwotnym środowiskiem. Są rasy przystosowane do życia w ciepłym klimacie, jak np. chihuahua. Takie psy nie mają naturalnej ochrony i wskazane jest ubranie ich w dodatkową warstwę. 

To, do jakich warunków pogodowych jest przystosowany nasz pupil, możemy sami zaobserwować po jego cechach zewnętrznych. Krótka sierść, niezbyt gęste włosy czy zupełny brak owłosienia są słabą ochroną przed zimnem. Cechy te znajdziemy również u naszych podopiecznych beaglów, które możecie obejrzeć tutaj.

Dodatkowymi czynnikami, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jest wiek psa i jego kondycja. Szczeniaki i stare psy nie mają tak dobrej termoregulacji jak w kwiecie wieku. Ubranka, które uchroni psa przed mrozem, potrzebują również zwierzęta w gorszej kondycji, czyli w trakcie choroby bądź po operacji. Wtedy ich organizm wykorzystuje energię, aby się zregenerować, i może nie dawać rady utrzymywać odpowiedniej temperatury ciała, gdy jest zimno.

Poza tymi wskazówkami najlepsze, co możesz zrobić, to po prostu obserwować pieska. Jeśli przy wychodzeniu na zewnątrz widzisz, że Twój pupil się trzęsie, kuli ogon, nienaturalnie podnosi łapy lub odmawia aktywności, to znak, aby nałożyć mu dodatkową warstwę, która uchroni psa przed mrozem.

Nawet psy, które nie mają cech sugerujących wrażliwość na zimno, mogą odczuwać chłód spowodowany gwałtowną zmianą temperatury. Pupile przebywające z nami w domu na pewno odczują nieprzyjemne zimno, kiedy nagle po wyjściu na zewnątrz temperatura będzie o 20 stopni niższa. Tak samo odczuwalne to będzie przy długim spacerze – już po 30 minutach utrzymywania stałej temperatury ciała organizm pieska może nie dawać rady.

Co z łapami?

Łapy są zimą szczególnie narażone. Nie tylko przez chłód, lecz głównie przez narażenie na sól rozsypywaną na drogach. Naskórek na opuszkach nie jest przystosowany do takich czynników i może zostać uszkodzony, co prowadzi do bólu naszego pupila. Buciki lub specjalistyczne smarowidła to coś, co uchroni łapy psa przed mrozem.

co uchroni psa przed mrozem

Wybór ubranka, które uchroni psa przed mrozem

Rynek obfituje w najróżniejsze ubrania dla zwierzaków. Można znaleźć strój na każdą okazję – od stroju na Halloween po elegancki mundurek. Nie będziemy się rozpisywać na temat ich pożyteczności, bo jest to sprawa drugorzędna. 

Krótko mówiąc, jeśli kochasz swoje zwierzę i chcesz dla niego jak najlepiej, ubierz go tak, aby było jemu dobrze, a nie żeby wyglądał słodko i śmiesznie. Omówimy, jak wybrać strój praktyczny i odpowiedni dla Twojego psa, czyli ciepły, ale oddychający, niekrępujący ruchów i najlepiej nieprzemakalny.

Materiał

Aby pies nie przegrzewał się w ubraniu, warto zainwestować w lepszej jakości materiał. Najlepiej sprawdzą się naturalne materiały takie jak bawełna czy wełna. Zwłaszcza na bardziej ekstremalne temperatury przydadzą się wełniane ubranka, które na pewno uchronią psa przed mrozem.

Na deszczową pogodę lub śnieg warto kupić ubranko z nieprzemakalną warstwą wierzchnią. Nawet przy niewielkiej warstwie śniegu, gdy pies otrze się brzuszkiem o mokrą powierzchnię, w przemakalnym stroju będzie odczuwał dyskomfort spowodowany uczuciem wilgoci.

⠀⠀

Krój

mróz i pies

Idealne ubranko nie tylko uchroni psa przed mrozem, ale też będzie dla niego wygodne. Aby takie było, nie może krępować jego ruchów. Dlatego powinno odsłaniać ogon, dolną część brzucha, łapy oraz głowę. Dzięki temu będzie mógł swobodnie się poruszać i komunikować z otoczeniem. 

Kaptur nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pies będzie miał ograniczone pole widzenia oraz nie będzie mógł dobrze słyszeć, a słuch jest jednym z jego najczęściej używanych zmysłów.

Kolor

Może będzie to zaskoczeniem, ale kolor ubrania, które uchroni psa przed mrozem, też ma znaczenie. Zbyt rzucający się w oczy kolor czasem zwabia inne psy, które mogą odebrać poruszający się jaskrawy obiekt jako niebezpieczny. 

Psy najlepiej widzą kolor żółty i niebieski, dlatego lepiej unikać w szczególności tych kolorów. Tak ubrany pupil może wzbudzić agresję u innych zwierząt. Najlepszym rozwiązaniem będzie ubranko w stonowanym, neutralnym kolorze.

Praktycznym dodatkiem dostępnym w sklepach są też naszywki odblaskowe na ubranku lub całe ubranie o tych właściwościach. Zapewni to dodatkową ochronę w ciemne zimowe dni, zmniejszając ryzyko wypadku, gdyby Twój pies znalazł się blisko jezdni.

Rozmiar

Najlepiej przymierzyć ubranie zanim zdecydujesz się na zakup. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, powinieneś zmierzyć dokładne wymiary swojego psa. Kupowanie ubrania na oko lub kierowanie się tylko ogólnym rozmiarem nie jest dobrym pomysłem. 

Każdy pies różni się trochę od innych wielkością i grubością. Ważne jest, aby ubranko nie było za luźne, ponieważ mogłoby się przesuwać, uniemożliwiając swobodne poruszanie się. Nie może być też za długie, żeby nie zachodziło na ogon lub łapy. Strój uchroni psa przed mrozem, gdy będzie przylegał do ciała, co stanowi najlepszą formę termoizolacji.

Co najlepiej uchroni łapy psa przed mrozem?

Łapy są najwrażliwszą częścią ciała psa zimą. Zadbanie o nie, szczególnie w miastach, jest wręcz niezbędne dla jego zdrowia. Pod wpływem lodu i soli naskórek na poduszkach staje się suchy i zaczyna pękać, co nie tylko powoduje ból, ale prowadzi również do infekcji.

W sklepach dostępne są różnorodne buty dla psów, które na pewno skutecznie zabezpieczą przed mrozem. Najważniejszą cechą butów na zimę jest ich nieprzemakalność. Na nic zdadzą się kolorowe wełniane skarpetki. 

Dla zmarzluchów można kupić obuwie z polarowym ociepleniem, ale zwykle wystarczy cienki materiał z warstwą nieprzemakalną. Tak samo jak ubrania, buty należy zmierzyć sprawdzając, czy dobrze przylegają do łapy, aby nie utrudniały zwierzakowi chodzenia.

Niestety często psy buntują się i nie chcą nosić niczego na swoich kończynach. Zakładanie pupilowi obuwia na cztery łapy to nie jest prosta sprawa. Na szczęście istnieje inne rozwiązanie, które uchroni psa przed mrozem. 

Dostępne są preparaty parafinowe lub woskowe do nanoszenia na opuszki zwierzęcia, tworzące na nich tłustą warstwę ochronną. Po każdym zimowym spacerze, podczas którego zwierzak był narażony na kontakt z solą na drodze, należy umyć łapy psa i nałożyć na nie maść z wazeliną i witaminami, która nawilży podrażnione łapy.

co uchroni psa przed mrozem

Co uchroni psa przed mrozem – podsumowanie

Jeśli nie masz psa przystosowanego do zimnego klimatu, warto przypatrzeć się pupilowi podczas spaceru. Może okazać się, że jego zachowanie jest trochę inne niż w ciepłe dni i w związku z tym potrzebuje on dodatkowej ochrony. Warto wtedy zaopatrzyć się w chociaż jedno ubranie, które przyda się na zimowe spacery. 

Poza tym właściwie niezbędnym wyposażeniem właściciela czworonoga powinno być zabezpieczenie na łapy. Nie musimy męczyć się z zakładaniem psu butów – wystarczy smarowidło i mycie kończyn po zimowym spacerze. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu Twój pies otrzyma lepszą opiekę podczas nadchodzących przymrozków.