Czym jest wzorzec rasy?

Wzorzec rasy to kryterium służące do oceniania psów w czasie wystaw. Im bliższy wzorca rasy jest czworonóg, tym więcej punktów może otrzymać. Im więcej zaś dostanie punktów, tym jego pozycja jako reproduktora lub matki szczeniaków jest wyższa.

Jak wygląda wzorzec rasy dla beagle?

wzorzec rasy

Standard dla tej rasy został opublikowany w 1987 roku. Znajdziesz go w klasyfikacji FCI – grupie szóstej: psy gończe, posokowce i rasy pokrewne, sekcji 1.3: małe psy gończe. Beagle podlega próbom pracy, czyli sprawdzianowi typowemu dla danej rasy mającemu za zadanie określić, czy psiak nadaje się do pracy we właściwej dla siebie specjalności. Dla psów myśliwskich może być to na przykład wystawianie ptactwa, tropienie czy aportowanie.

Beagle przez wieki wykorzystywane były jako psy myśliwskie. Dlatego też dzisiejszy pies tej rasy ma w swojej naturze zachowania tego typu. Instynkt łowiecki w ich przypadku jest naprawdę silny. Powinieneś mieć to na uwadze, jeśli planujesz zakupić takiego psiaka. Dobra hodowla psów na pewno przekaże Ci wszystkie informacje o rasie, zwłaszcza o tym, czego możesz spodziewać się po beaglu, ale także o charakterze konkretnego psiaka, którego wybierzesz.  

Na pewno nie jest to odpowiedni towarzysz dla domatorów, którzy chcieliby nabyć kanapową przytulankę. Ten psiak potrzebuje ruchu, aktywności i licznych zajęć, aby się nie nudził i nie wpadał we frustrację. To zwierzęta odważne, pełne energii i wigoru, wesołe i żywotne. Jednocześnie okazują się bardzo towarzyskie, szybko przywiązują się do swojego człowieka, a przy tym są łagodne i świetnie nadają się do dogoterapii, jeśli są dobrze wyszkolone.

Jak wygląda wzorzec tej rasy?

Wygląd ogólny: krępa budowa, średniej wielkości pies gończy;

Charakter psa według wzorca: odważny, wesoły, czujny, energiczny, inteligentny. Jego specjalnością łowiecką jest gonienie po śladzie;

Temperament: brak agresji czy nieśmiałości w kontaktach z ludźmi, nie przejawia skłonności do histerii i nerwowości.

Wygląd szczegółowy wzorca rasy beagle

Głowa: średniej długości, mocna, ale nie ciężka, ładnie uformowana, pozbawiona zmarszczek, fałd. U suk nieco delikatniejsza;

wzorzec rasy

Mózgoczaszka: lekko wysklepiona, o średniej szerokości, z niewielkim guzem potylicznym. Stop w połowie głowy, mocno zaznaczony. (Stop to przełom czołowo-nosowy, innymi słowy: krawędź czołowa – miejsce, w którym kończy się czoło psa i zaczyna jego kufa);

Trzewioczaszka: nos szeroki, najbardziej pożądany kolor: czarny, chociaż u jasnych psów możliwy jest nos jaśniejszy. Kufa nie może być spiczasta. Wargi mogą być umiarkowanie obwisłe; 

Uzębienie: szczęki mocne, regularny zgryz nożycowy, siekacze ustawione pionowo;

Oczy: ciemnobrązowe lub orzechowe, duże, szeroko rozstawione, łagodne;

Uszy: to jedna z najbardziej charakterystycznych cech beagli – są duże, z zaokrąglonymi końcami, osadzone nisko, zwisają blisko policzków;

Szyja: dostatecznie długa, żeby umożliwić psu swobodne tropienie; 

Ogon: mocny, średniej długości, niezakręcony, noszony wysoko i wesoło;

Kończyny: przednie proste, stabilnie ustawione pod klatką piersiową, łokcie mocne, nieodstające. Tylne z kolei powinny być mocne, uda muskularne, stawy skokowe nisko umieszone. Łapa zajęcza to wada wykluczająca psa;

Chód: lekko kołyszący, grzbiet w ruchu pozostaje prosty, kończyny przednie nie mogą krzyżować się lub być wyrzucane na boki;

Okrywa włosowa: włos krótki, gęsty, odporny na zmiany pogody. Dopuszczalne umaszczenie: każde właściwe dla psa gończego (poza wątrobianym), koniuszek ogona koniecznie biały;

Wzrost: minimalna dopuszczalna wysokość w kłębie to 33 centymetry, maksymalna to 40 centymetrów.

Po co komuś wzorzec rasy?

Oczywiście ocena według wzorca rasy zawsze pozostaje w pewnej mierze subiektywna – na każdej wystawie czy zawodach pies może otrzymać nieco inne noty. Sędziowie mogą przykładać większą uwagę do określonych cech psa, a inne mogą mieć dla nich mniejsze znaczenie. 

Wzorzec rasy ma jednak także inne znaczenie, nie odpowiada jedynie za punkty na wystawach. Innym ważnym celem jego funkcjonowania jest wzmacnianie pozytywnych cech danej rasy. Pozwala to na rozmnażanie tylko takich psów, które dysponują jak największą liczbą pozytywnych cech. Dzięki temu uzyskuje się silną, czystą rasę.

Oczywiście nie chciałabym, abyś mnie źle zrozumiał: kundelki czy mieszańce to świetne psy, ale jeśli chce się hodować określoną rasę, to jej czystość jest równie ważna jak miłość do psiaków czy nauka podstawowych komend.

wzorzec rasy co to

Gdyby nie było standardów, to wiele ras psów, także beagle, przestałoby istnieć. Przynajmniej w takiej formie, w jakiej je dzisiaj znamy. Wystarczyłoby, żeby jakaś grupa hodowców miała swoją wizję tego, jakie cechy u psa są tymi najbardziej pożądanymi, aby powoli zacząć psuć daną rasę. A jeśli ta grupa byłaby dodatkowo wpływowa, to degradacja nastąpiłaby o wiele szybciej. 

Standardy zostały ustanowione przez ekspertów, znawców i miłośników rasy. Specjalistów, którzy mają szeroką wiedzę na temat budowy, charakteru i temperamentu psów. To jasne, że dla początkujących hodowców takie standardy mogą być średnio zrozumiałe. Jednak dobra, sprawdzona hodowla z tradycjami na pewno stosuje się do wzorca rasy i pielęgnuje swoje psiaki tak, aby do tego wzorca pasowały.

Podsumowanie

Wzorce rasy nie stanowią nieuzasadnionej fantazji kilku ludzi, którzy postanowili uprzykrzyć życie hodowcom danej rasy. Wręcz przeciwnie, są przemyślanymi standardami służącymi temu, aby rozmnażać tylko takie psy, które mają określone, pożądane cechy. Na przykład wzorcowe beagle są pozbawione agresji, nawet sprowokowane potrafią się opanować, nie mają skłonności do histerii, prezentują się raczej jako stonowane i dające się ułożyć.

Jak widać, wzorzec rasy to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także charakter i temperament danego psa. To bardzo ważne, żeby miłośnik danej rasy wiedział, czego może spodziewać się po psiaku, którego kupił. W innym wypadku miłośnik aktywnej rasy, skorej do zabawy i aktywności fizycznej, mógłby nabyć psa, który lubi spędzać czas na kanapie, a długi spacer traktuje jak karę. 

Wzorce rasy są więc naprawdę potrzebne, bo nie każdy chce brać udział w loterii, jaką jest zaopiekowanie się kundelkiem, który może być najbardziej uroczym psiakiem na świecie, ale może przejawiać również niepożądane lub niebezpieczne zachowania. Jeżeli więc jeśli interesuje Cię pies o konkretnym charakterze, temperamencie i cechach, wybierz czworonoga z dobrej hodowli.