Dlaczego warto mieć psa? Wpływ posiadania psa na człowieka

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – nie jest to tylko puste powiedzenie. Pies to istota bezgranicznie oddana i wierna, która bezwarunkowo kochająca swojego właściciela. Można to nawet zaobserwować u tych czworonogów, które zostały porzucone. Mimo że zostały pozostawione, wciąż wypatrują swojego człowieka.

Uważa się, że wspólna historia psa i człowieka trwa już kilkadziesiąt tysięcy lat. Chociaż dzisiaj psy nie są tak często wykorzystywane do celów użytkowych jak w czasach najdawniejszych, to wciąż są dla człowieka ważne. Dlaczego warto mieć psa? Oto kilka świetnych powodów:

Pies to remedium na człowieczą samotność, dobrze działa na serce i redukuje stres

pies
pies

Wyobraź sobie, że wracasz z pracy do pustego domu, nie masz do kogo się odezwać, nikt nie wita Cię w drzwiach. Pies to idealne rozwiązanie tego problemu. Zawsze ciepło przywita Cię, gdy wrócisz do domu – niezależnie od tego, jak długo Cię nie było.

Możesz mówić do psa jak długo chcesz i co tylko chcesz, on nie ocenia, nie potępia, wręcz przeciwnie – psy uwielbiają słuchać głosu właściciela. W Japonii w 2009 roku przeprowadzono badanie, które wykazało, że patrzenie psu w oczy podnosi poziom oksytocyny. To taki naturalny wzmacniacz pozytywnego nastroju.

Co więcej?

Badania, prowadzone w latach 1995 – 2010, pokazują, że posiadanie psa dobrze wpływa na serce człowieka. Ludzie, którzy posiadają psa, mają niższe ciśnienie krwi i lepiej znoszą stres. Badania przeprowadzone przez College of Veterinary Medicine Uniwersytetu Purdue w USA dowiodły, że weterani wojenni, którzy chorują na zespół stresu pourazowego, o wiele lepiej radzą sobie, gdy mają psa przewodnika.

Głaskanie psa, zaledwie przez dziesięć minut dziennie, wyraźnie obniża poziom stresu, obniża ciśnienie krwi, spowalnia oddech i rozluźnia mięśnie. A to przecież tylko dziesięć minut z całego dnia.

pies

Pies wspiera w aktywności fizycznej, zachęca do spacerów i pomaga pokonać lenistwo oraz rozwinąć poczucie odpowiedzialności

Kiedy jest brzydka pogoda, pada deszcz, wieje wiatr, łatwo o wymówkę, dlaczego akurat dzisiaj nie ruszymy się z domu. Prawda? Kiedy ma się psa pod opieką, a zwłaszcza szczeniaka, taka wymówka nie ma racji bytu. On nie przestanie mieć potrzeb fizjologicznych tylko dlatego, że nie chce się nam ruszyć z kanapy. Właściciele psów spędzają na zewnątrz średnio o dwieście minut tygodniowo więcej niż ci, którzy psów nie posiadają. To dużo, prawda?

Co więcej?

Dodatkowo dzięki swojemu czworonożnemu przyjacielowi możemy poznać takie zakątki w swoich okolicach, których nie odkrylibyśmy na samotnych spacerach. Wędrówki po bezdrożach mogą okazać się naprawdę fantastycznymi przygodami. Zapewniam.

Ludzie, którzy świadomie podejmują decyzję o przygarnięciu lub zakupie psa, stają się coraz bardziej odpowiedzialni i zorganizowani. Przecież trzeba swój rytm dnia dopasować do potrzeb psa. Nie można się zapomnieć i zostać na imprezie o jeden dzień dłużej niż się planowało. Inaczej też planuje się wakacje, wyjazdy, imprezy organizowane u siebie w domu, zawsze trzeba wziąć pod uwagę potrzeby i możliwości swojego psa.

pies

Dzięki psom wydajemy się atrakcyjniejsi i stajemy się bardziej towarzyscy

Przeprowadzono pewien eksperyment, w którym mężczyzna miał otrzymać numer telefonu od nieznajomej kobiety. Badanych było dwieście czterdzieści kobiet. Połowę z nich mógł prosić o numer gdy towarzyszył mu pies, połowę gdy był sam. Wyniki pokazały, że prawie trzykrotnie więcej kobiet zgodziło się na podanie numeru, gdy mężczyźnie towarzyszył pies.

Jak to działa?

Kiedy inni widzą nas z czworonogiem, wydajemy się im sympatyczniejsi i atrakcyjniejsi, może dlatego, że jesteśmy dzięki psom bardziej zrelaksowani i szczęśliwsi. Kiedy przejrzyjcie profile swoich znajomych zaobserwujcie, że o wiele częściej uśmiechniecie się przy zdjęciach profilowych znajomych z psiakiem, a zwłaszcza ze szczeniakiem.

Dzięki posiadaniu takiego zwierzaka stajemy się również bardziej otwarci i towarzyscy. Na wybiegach dla psów, na popularnych łączkach czy szlakach właściciele psów często przystają, żeby powymieniać się doświadczeniami, porozmawiać o swoich psiakach. To otwiera również w przypadku innych sytuacjach towarzyskich.

Pies pomaga w rozwoju społecznym dzieci

Dzieci, które od urodzenia mają kontakt z psem, szybciej dorastają pod względem emocjonalnym, a także wykazują się większą wrażliwością i empatią od swoich rówieśników. Szybciej również uczą się obowiązkowości i odpowiedzialności, co przekłada się na ich późniejsze życie i wartości, jakimi się kierują. Pamiętajcie tylko, że dziecko od początku musi być uczone, że pies to nie jest zabawka mimo, że dla niego wygląda jak słodki pluszak! Zwierzę musi czuć się bezpieczne w obecności naszej pociechy.

pies i dziecko

Pies i dziecko, które wychowują się razem, prawie na pewno zostaną najlepszymi przyjaciółmi. Przeżyją mnóstwo niezapomnianych przygód. I jeśli tylko wcześnie uświadomimy dziecku, jak postępować z psem, czego nie robić, żeby go nie krzywdzić, będziecie mogli obserwować, jak nawzajem się zmieniają, jak są coraz szczęśliwsi i radośniejsi.

Podsumowanie

Pozytywny wpływ psa na człowieka jest niezaprzeczalny. Pies wycisza, redukuje stres i obniża ciśnienie krwi. Podnosi poziom oksytocyny i sprawia, że człowiek staje się szczęśliwszy. Taki zwierzak to wspaniały przyjaciel, który wyciągnie nas z domu nawet gdy pogoda do tego nie zachęca, rozśmieszy, poprawi humor i sprawi, że poczujemy się mniej samotni. Łatwiej także nawiążemy dzięki niemu kontakty towarzyskie. Po prostu warto mieć psa, który będzie naszym wiernym przyjacielem!