Odpowiednie przygotowanie do opieki nad Twoim pupilem to kluczowa sprawa. Właśnie dlatego musisz wiedzieć jak najwięcej o jego podstawowych potrzebach, które często powiązane są z konkretną rasą czy też wiekiem psa. Jak długość życia psa wpływa na sposób dobrania odpowiedniej opieki? Na co zwrócić szczególną uwagę przy dbaniu o dobre samopoczucie starszego pupila? Jeżeli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, to bardzo dobrze trafiłeś – przeczytaj artykuł do końca, a wszystko będzie jasne!
Długość życia psa – co warto wiedzieć, by odpowiednio zaopiekować się swoim pupilem? Przeczytaj ten artykuł i dobrze zadbaj o Twojego przyjaciela. |
Spis treści:
- Jak obliczyć długość życia psa?
- Od jakich czynników zależy długość życia psa?
- Choroby, na które podatne są starsze psy
- Choroby narządów wewnętrznych – długość życia psa
- Kości i stawy – stany zapalne
- Nowotwory
- Długość życia psa a choroby serca
- Jak zajmować się starszym psem?
- Długość życia psa – podsumowanie
Jak obliczyć długość życia psa?
Utarty sposób na obliczanie wieku psa mówi, że wystarczy pomnożyć jego „ludzki wiek” przez siedem. Otrzymany wynik powinien równać się psim latom. Nic bardziej mylnego! Długość życia psa będzie różnić się w odniesieniu do każdej poszczególnej rasy oraz ze względu na rozmiar pupila. Warto zwrócić na niego szczególną uwagę przy szacowaniu średniej długości życia Twojego psa.
Przy rasach większych, do których zalicza się na przykład bernardyny, przyjęto stosowanie odpowiednika przyrównującego do siebie jeden rok ludzki z siedmioma psimi latami. Jeżeli mamy do czynienia z psami o średnich rozmiarach, wtedy przelicznik ten spada do sześciu lat. Natomiast przy rasach małych – takich jak chihuahua czy yorki – możemy dokonywać obliczeń zakładając równość jednego roku ludzkiego z pięcioma latami życia pupila.
Jest to sposób na obliczenie jedynie przybliżonego wieku Twojego podopiecznego. Na długość życia psa oraz jego kondycję zdrowotną będzie wpływało wiele różnych czynników – nie jedynie rasa czy rozmiar. Pamiętaj również, że tempo starzenia się pupila także będzie różne.
Od jakich czynników zależy długość życia psa?
Styl życia będzie bez wątpienia najważniejszym czynnikiem warunkującym długość życia psa. Nawyki żywieniowe, odpowiednia dawka ruchu czy dostęp do świeżego powietrza – chcąc zapewnić psu długie życie w zdrowiu, jako odpowiedzialny właściciel musisz zadbać o każdy z tych aspektów.
Równie istotne są uwarunkowania wynikające z wielkości psa. Pupilom należącym do większych czworonogów przewiduje się niestety krótszą długość życia, niż tym reprezentującym grupy o mniejszych rozmiarach.
Warto pamiętać też o chorobach, które dotykają konkretne grupy psów. Przed rozpoczęciem opieki nad upatrzonym pupilem koniecznie zapoznaj się z charakterystyką jego rasy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o beaglach, zajrzyj tutaj!
Choroby, na które podatne są starsze psy
Symptomami wkraczania Twojego pupila w podeszły wiek mogą stać się mniejsze siły na zabawę, wolniejsze ruchy, szybsze męczenie się czy spanie coraz dłużej. Oczywiście dla każdego psa starość może zacząć się w nieco innym momencie.
Choroby narządów wewnętrznych – długość życia psa
Jedną z najpowszechniejszych przyczyn śmierci psów w podeszłym wieku jest niewydolność nerek i wątroby – bądź ich uszkodzenia spowodowane czynnikami toksycznymi. Często występują one w wyniku zatrucia albo przez długie praktykowanie nieodpowiedniej diety.
Choroby wątroby najczęściej objawiają się zaburzeniami apetytu, chudnięciem, bólami brzucha lub częstymi wymiotami i biegunką. W przypadku problemów z nerkami mamy do czynienia z częstym popuszczaniem moczu, wymiotami oraz zwiększonym pragnieniem.
Niestety choroby nerek i wątroby najczęściej rozwijają się skrycie przez długi okres. Dlatego jedynym rozwiązaniem pozwalającym zapobiegać ich konsekwencjom jest regularne badanie krwi. Kontrolę najlepiej wykonywać raz na sześć miesięcy.
Kości i stawy – stany zapalne
Bolesne, przewlekłe stany zapalne u Twojego pupila rozpoznać możesz po problemach z chodzeniem i także wstawaniem. Jeżeli cierpi on na tę przypadłość, to zapewne będzie dużo odpoczywał – najprawdopodobniej w ciepłych miejscach. Do problemów z poruszaniem dołączyć może drżenie mięśni i kończyn. Również jego ruchy przestaną być płynne, a staną się powolne i sztywne. Niestety stany zapalne kości i stawów bardzo negatywnie wpływają na długość życia psa.
Do ich leczenia konieczna jest wizyta u weterynarza. Dobierze on odpowiednie lekarstwa przeciwzapalne i przeciwbólowe, które pomogą uśmierzyć ból Twojego czworonożnego przyjaciela.
Nowotwory
Kolejnymi chorobami atakującymi psy w podeszłym wieku są nowotwory. Najczęściej dopadają one: kości, wątrobę, płuca lub skórę – rzadziej również jelita, trzustkę czy układ rozrodczy.
Wykrycie nowotworu jest trudne z uwagi na niejednoznaczne objawy, które często mylnie wskazywać mogą na mniej groźne choroby. Jednak o poważnym stanie alarmować będą takie symptomy jak krwawienie z nosa, pyska lub odbytu, a także charakterystyczny zapach wydzielany przez psa. Warto zwrócić uwagę również na niegojące się rany.
Jeżeli zauważysz któryś z powyższych objawów u swojego podopiecznego – niezwłocznie udaj się z nim na kontrolę. Leczenie nowotworów u psów odbywa się według podobnych metod jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Zazwyczaj polega na operacyjnym usunięciu zmian lub także na stosowaniu chemioterapii.
Długość życia psa a choroby serca
Równie niebezpieczne są choroby serca. Najczęściej objawiają się one w postaci powiększenia mięśnia sercowego bądź także choroby wieńcowej. Przewlekły kaszel oraz również duszności to symptomy, które powinny natychmiast powodować zapalenie czerwonej lampki i skłonić Cię do zabrania Twojego pupila na badanie rentgenowskie klatki piersiowej.
Jak zajmować się starszym psem?
Niestety proces starzenia się dopada psy znacznie szybciej niż ludzi. Oczywiście nie jesteś w stanie temu zaradzić, ale jest parę rzeczy, które pomogą w zadbaniu o komfort ukochanego pupila – nawet w podeszłym wieku.
Najważniejszym aspektem w opiece nad starszym psem jest profilaktyka. Regularne wizyty u weterynarza oraz także badania, które w razie potrzeby pomogą wykryć wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie, to konieczność dla dobrego samopoczucia Twojego pupila. Obserwuj swojego czworonoga, a w razie niepokojących zmian w jego zachowaniu czy wyglądzie niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.
Równie ważne jak zapobieganie jest odpowiednie działanie – spacery na świeżym powietrzu czy regularna zabawa i odpowiednia dawka czułości. W końcu który pies odmówiłby dodatkowej porcji pieszczot? Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twój przyjaciel jest w dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
Długość życia psa – podsumowanie
Długość życia psa zależy od wielu czynników, na które musisz zwrócić uwagę, chcąc zadbać o jego komfort. Warto zapoznać się z nimi przed dołączeniem nowego członka do rodziny – będziesz wtedy odpowiednio przygotowany do roli opiekuna. Pamiętaj, że zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pupila jest tak samo ważne!