Co poza spacerem? – mata węchowa dla psa

Czym jest mata węchowa dla psa i jak ją wprowadzić?

Beagle to psy z ogromnym instynktem myśliwskim. Mają dużą potrzebę tropienia, węszenia. Dlatego dobrze jest zapewniać im zaspokojenie tej potrzeby najczęściej jak to możliwe.

mata węchowa

Maty węchowe to przedmiot, który umożliwia psu zabawę węchową. Składa się z podstawy, w której zaplecione są kawałki materiału umożliwiające schowanie przysmaków dla psa. Pies ma za zadanie wywęszyć w takiej macie wszystkie przysmaki, które mu tam schowasz.

Maty węchowe służą głównie do tego, aby ukryć przed psem coś smacznego w taki sposób, aby tego nie widział, ale miał możliwość znalezienia tego przy wykorzystaniu zmysłu węchu. Psi nos to potężne narzędzie. Widziałeś może, jak psy tropią ludzi przysypanych przez gruz, lawinę śnieżną lub błoto. To właśnie dzięki zmysłowi węchu mogą pracować w ten sposób i pomagać w odnajdywaniu ofiar kataklizmów.

Zazwyczaj ćwiczymy z psami aportowanie, luźne spacery, szarpanie z szarpakiem, ale zaniedbujemy węch. Tropienie na zewnątrz jest super, ale pogoda nie zawsze na nie pozwala. Mata węchowa świetnie zaspokoi potrzeby psa w tym zakresie nie zmuszając nas do wychodzenia na zewnątrz, żeby z niej skorzystać.

Jak ją wprowadzić? Nie musisz robić nic specjalnego – pokaż psu matę i wysyp na nią trochę smakołyków lub suchej karmy. Pies zrobi resztę.

Jak zrobić samodzielnie matę węchową?

Można kupić gotową matę węchową w wielu sklepach z akcesoriami dla psów, ale można ją także przygotować samemu. Co będzie potrzebne? Gumowa wycieraczka z otworami i dużo skrawków materiałów. Im więcej – tym lepiej. Skrawki materiałów wystarczy pociąć na różnej grubości paski i poprzeplatać je przez otwory w wycieraczce. Gęsto, jeden przy drugim. Im gęstsza będzie mata, tym lepiej dla psa. Będzie potrzebował więcej czasu, żeby odnaleźć wszystkie smaczki.

Podstawę maty możesz wykonać również z innego antypoślizgowego materiału, jednak ta z gumowej wycieraczki będzie stabilniejsza, cięższa i trudniej będzie ją psu podnosić.

Jaki materiał na górę maty będzie najlepszy? Polar, bawełna, flanela – to będą odpowiednie tkaniny powalające stworzyć matę węchową dla Twojego psa.

Na jakie psie problemy pomoże mata węchowa?

Nakręcenie psa – zwłaszcza psy reaktywne bardzo nakręcają się podczas zabaw siłowych czy aerobowych. Szalonego gonitwy po wybiegu są super, ale z każdą minutą pies jest coraz bardziej podekscytowany. Niektóre zwierzaki mają później problem z wyciszeniem buzujących w nich emocji. Nadpobudliwe psy po prostu nie umieją w zdrowy sposób wyładować swoich przeżyć. Mata węchowa je zmęczy, ale nie nakręci. Po dwóch, trzech sesjach psiak będzie na tyle zmęczony, że pójdzie spać.

Zbyt szybkie jedzenie – niektóre psiaki nie potrafią zapanować nad apetytem. Jeśli zdecydowałeś się na beagla, na pewno to zauważyłeś. Jeśli jedną porcję jedzenia Twój psiak dostanie jako ćwiczenie z matą węchową, zje ją wolno i spokojnie. Zanim znajdzie wszystkie smaczki, minie trochę czasu.

Możesz mieć również odwrotny problem – pies nie chce jeść. Jeśli nie jest chory, nie czuje się źle, nie jest przemęczony ani nie przeżywa jakichś negatywnych emocji, to dobrym sposobem na psiego niejadka może być właśnie mata węchowa. Kiedy będzie to dla niego ekscytujące zadanie, coś wyjątkowego – chętnie zrobi wszystko, żeby zdobyć pożywienie.

Pies chory lub w trakcie leczenia – jeśli akurat Twój przyjaciel miał jakiś zabieg, który uniemożliwia mu codzienne, długie spacery, taka mata bardzo przyjemnie uatrakcyjni mu dzień. Jedna piętnastominutowa sesja na macie działa na psie zmysły jak godzinny spacer.

Pies senior – z wiekiem, nawet najbardziej aktywny pies, zaczyna odczuwać trudności z chodzeniem na długie, ekscytujące spacery. Dlatego mata węchowa jest dla niego zbawieniem. Zaspakaja jego potrzeby węszenia, ale nie męczy go fizycznie. 

Jakie inne zabawy węchowe można przeprowadzić w domu?

Można też zaproponować inną zabawę, która bardzo dobrze działa na psie zmysły. Zwłaszcza takie psy jak beagle będą nią zachwycone. W pokoju rozkładasz w różnych miejscach smakołyki tak, aby psiak nie widział, gdzie je umieszczasz. Użyj swojej wyobraźni, postaraj się tak wybrać miejsce, żeby smakołyku nie było natychmiast widać, aby była jakaś mała przeszkoda do pokonania. Później zaproś psa do tego pokoju i delikatnie nakieruj go na pierwszy schowek, zachęcając komendą „szukaj”. Dla niego każde znalezione ciasteczko stanowi natychmiastową nagrodę, więc rośnie jego pewność siebie. Dodatkowo takie tropienie przysmaków męczy go psychicznie, więc później pies jest spokojniejszy.

Podsumowanie

Mata węchowa jest wspaniałą aktywnością dla Twojego psa, zachęca go do używania nosa, wycisza jego emocje, uspokaja i dodaje pewności siebie. Jest łatwa do zrobienia i możesz jej używać wszędzie: w domu, na wyjeździe wakacyjnym, w gościach – zwłaszcza jeśli psiak nie radzi sobie z emocjami w obcym miejscu.