Sezon na kleszcze – jaka ochrona przeciwko kleszczom jest najlepsza dla psów?

Im ładniejsza pogoda, tym częściej wybieramy się ze swoimi pupilami na długie spacery. Czasami nawet urządzamy psiakom porządne wyprawy w teren. Niestety im cieplej, tym więcej uaktywnia się kleszczy. Oczywiście te pasożyty mogą żerować cały rok, ale wraz ze wzrostem temperatury coraz częściej atakują psy, inne zwierzęta i ludzi.

Kiedy kleszcz wbija się w skórę psiaka, grozi to złapaniem choroby odkleszczowej: wirusowej, bakteryjnej lub pierwotniaczej. Oczywiście nie każdy kleszcz przenosi choroby, ale czy warto ryzykować? Według najnowszych statystyk aż co trzeci osobnik przenosi boreliozę. Jak widać ryzyko jest naprawdę duże. 

Jaka ochrona przeciwko kleszczom dla psów jest najskuteczniejsza? Mamy kilka metod do wyboru.

Wygodna ochrona przeciwko kleszczom: obroża – wybierz wodoodporną

ochrona przeciwko kleszczom

Obroże można kupić już za kilka złotych, ale nie polecam tych najtańszych – zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę przeciw kleszczom. Ich substancja czynna, wbrew obietnicom producentów, nie odstrasza tych pasożytów i zwyczajnie nie sprawdzają się jako środek ochrony psa. 

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest obroża Kiltix, która ma tę zaletę, że naprawdę skutecznie chroni psiaka, ale również tę wadę, że nie jest wodoodporna. Jeśli psiak chce popływać, potaplać się w błocie, musisz mu zdjąć obrożę. Przed ponownym założeniem trzeba ją mocno naciągnąć. Założyć możesz ją dopiero, gdy psiak wyschnie po zabawie w wodzie. 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest wodoodporna obroża Foresto, z którą psiak może swobodnie pływać. Chociaż ja i tak zdejmuję ją na czas zabaw w wodzie, to jednak nie muszę czekać, aż psiaki wyschną, żeby ją ponownie założyć. Foresto jest ponadto zupełnie bezzapachowa.

Oczywiście tego typu obrożę psiak powinien nosić także w domu. Rozwiązanie tego typu chroni Twojego psa od dwóch do ośmiu miesięcy – w zależności od obroży zaczynają one działać od około czterdziestu ośmiu godzin po założeniu. Wart pamiętać, że można je stosować dopiero, gdy psiak ukończy drugi miesiąc życia. Jest dobrym rozwiązaniem dla czworonogów takich jak beagle, które nie mają gęstej i długiej sierści na karku. U moich psów sprawdza się doskonale.

Tabletki przeciwko kleszczom dla psów

To dobry, bardzo skuteczny sposób ochrony przeciw kleszczom, ale nie wszystkie psiaki mogą być w ten sposób zabezpieczone. Zapytaj weterynarza, czy nie występują przeciwwskazania jeśli chodzi o Twojego pupila. Na pewno rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku wszelkich problemów żołądkowych i pokarmowych. U psiaków z wrażliwym układem pokarmowym mogą wywołać różne skutki uboczne takie jak biegunka, wymioty czy utrata apetytu.

Jeśli jednak Twój psiak nie ma takich problemów żołądkowych, to tabletki mogą okazać się dla niego naprawdę dobrym rozwiązaniem. Tabletki działają od jednego do trzech miesięcy – w zależności od producenta. Działają zwykle po dwudziestu czterech godzinach od podania i można je stosować od ukończenia przez psa drugiego miesiąca życia.

Krople przeciwko kleszczom – dobra ochrona przeciwko pasożytom

ochrona przeciwko kleszczom

Krople zakrapiamy psu na kark i wzdłuż kręgosłupa. Trzy dni przed aplikacją i trzy dni po niej nie powinniśmy kąpać psa. Jeśli masz psa, który uwielbia wodę, nie będzie to w Twoim wypadku najlepszy wybór. 

Krople działają po dwudziestu czterech godzinach od zakropienia i są skuteczne od czterech do dwunastu tygodni – w zależności od substancji czynnej, którą zawierają.

Są proste w użyciu, wystarczy tylko, że rozchylisz włosy na kręgosłupie psa i umieścisz kropelkę na grzbiecie, bezpośrednio na skórze. To ważne! Preparat musi dostać się przez skórę do naczyń krwionośnych psa. Nie zakrapiamy go więc na sierść.

Jeśli masz szczeniaka, to u niego możesz zastosować krople już po ukończeniu drugiego miesiąca życia. Ważne jest, aby produkt ten stosować bardzo regularnie – zbyt długie odstępy między kolejnymi aplikacjami obniżają skuteczność preparatu. Preparat nie za bardzo nadaje się dla psów o bardzo gęstym podszerstku. 

Tego typu produkty zawsze należy dawkować ściśle według przepisu. Ilość preparatu jest określona przez wagę zwierzaka. Nie kupuj większego opakowania, ponieważ łatwo jest przedawkować preparat, a to może zaszkodzić Twojemu psiakowi.

A może spray? Szczególnie wygodny w przypadku małych psów

Spray sprawdza się świetnie u naprawdę małych i młodziutkich psów, jest w miarę bezpieczny dla szczeniąt. Działa po około dobie od rozpylenia i jest skuteczny średnio przez trzy, cztery tygodnie – dlatego należy go regularnie stosować w takich odstępach czasu. Trzy dni przed aplikacją i trzy dni po aplikacji nie możesz pozwolić psu pływać ani w inny sposób go moczyć. 

To wygodny sposób podania preparatu przeciw kleszczom, ale sprawdza się głównie w przypadku naprawdę małych psów. Przy psie wielkości bernardyna aplikacja potrwałaby naprawdę długi czas.

Podsumowanie

ochrona przeciwko kleszczom

Jeśli zauważysz, że Twój psiak staje się ospały, apatyczny, traci apetyt, jest osowiały, a wiesz lub masz podejrzenie, że mógł ugryźć go kleszcz – natychmiast udaj się z psem do weterynarza. Niektóre choroby przenoszone przez te pasożyty mogą prowadzić do śmierci zwierzaka. Nie lekceważ objawów! 

Kleszcza, który wbił się w skórę Twojego psa, możesz  usunąć samodzielnie, przy pomocy pęsety lub specjalnego wyciągacza kleszczy. Miejsce ukąszenia należy zdezynfekować, można również posmarować je specjalnymi preparatami dostępnymi u weterynarzy. Jeśli boisz się zrobić to samodzielnie, znajdziesz pomoc w przychodni weterynaryjnej. Udaj się do lekarza zanim psiak samodzielnie wygryzie tego pajęczaka. 

Wybór preparatów przeciwko kleszczom jest naprawdę duży. Najlepiej wybrać ich rodzaj indywidualnie – u jednych psów najlepiej sprawdzi się obroża, u innych kropelki, u jeszcze innych wchodzą w grę tylko tabletki. Na pewno warto o rodzaju preparatu porozmawiać z weterynarzem, który zna Twojego psa, zna jego potrzeby i upodobania, np. te związane z pływaniem.

Warto zabezpieczać psa przez cały rok, a już na pewno pomiędzy wiosną a jesienią, gdy atakuje najwięcej kleszczy.