Czapka, szalik i rękawiczki – bez nich w zimie nie ruszysz się z domu, prawda? W mroźne dni potrzebujesz dodatkowej ochrony przed minusowymi temperaturami i nic w tym dziwnego! Pamiętaj jednak, że pies w zimie również się z tym boryka. Sierść często nie zapewnia mu odpowiedniej ochrony przed chłodem, a łapy pupila narażone są na podrażnienia solą wysypaną wcześniej na chodnik.
Zastanawiasz się, jak właściwie zadbać o swojego pupila w zimie – na czym się skupić oraz na co uważać? Dobrze trafiłeś! W tym artykule znajdziesz całą niezbędną wiedzę. |
Spis treści:
- Ubranka dla psa – bo ciepło to podstawa!
- Pies w zimie – komfort i ciepło podczas spacerów
- Jak zadbać o zdrowie psa w zimie?
- Pies w zimie – czystość zwierzaka
- Pies w zimie – podsumowanie
Ubranka dla psa – bo ciepło to podstawa!
Psy o krótkiej, niezbyt gęstej sierści są najbardziej narażone na marznięcie w okresie zimowym. Właśnie dlatego właściciele pupili zaliczającej się do tej grupy powinni dokonać zakupu ubranek dla psa przed pierwszymi mrozami. Okrycia zapewniają dodatkową warstwę izolacji termicznej, która pomaga utrzymać ciepło w niesprzyjających warunkach pogodowych. Przy małych czworonogach to właśnie ciepłe ubranka bardzo często zapobiegają hipotermii.
Jeśli chcesz zapewnić swojemu podopiecznemu nie tylko dodatkowe ciepło, ale ogólny komfort przy zimowej pogodzie, postaw na ubranka wodoodporne. Pomagają one w ochronie przed wszelkimi rodzajami opadów – deszczem i śniegiem – a także błotem. Właśnie dlatego warto zainwestować w kurtki przeciwdeszczowe z dodatkowym ociepleniem w środku. Dzięki temu Twój pies poradzi sobie z zimnem bez najmniejszych problemów!
Pies w zimie – komfort i ciepło podczas spacerów
Psy w trakcie zimy zmagają się nie tylko z niskimi temperaturami i szybką utratą ciepła, ale również z solą i innymi chemikaliami rozsypanymi na chodnikach. Ten problem dotyka każdego psa – zarówno przedstawicieli mniejszych, jak i większych ras.
Ochrona łap psa przed substancjami chemicznymi i solą jest szczególnie ważna – pomaga uniknąć podrażnień i oparzeń. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zadbać o zdrowie i komfort swojego czworonożnego przyjaciela, to już spieszymy z odpowiedziami i przedstawiamy parę sprawdzonych sztuczek. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest przyzwyczajenie psa do noszenia specjalnych butów. Dostępne są różne modele, które na spokojnie dopasujesz do rozmiaru łap i indywidualnych preferencji. Koniecznie upewnij się, że buty dobrze przylegają.
Jeżeli jednak Twój futrzany przyjaciel nie da się przekonać do noszenia butów, to pamiętaj, by po każdym spacerze dokładnie opłukać mu łapy. Woda wykorzystywana do mycia powinna być ciepła, ale nie za gorąca. Po opłukaniu łapki powinno się delikatnie osuszyć ręcznikiem. W regeneracji po spacerze pomóc mogą odpowiednio dobrane balsamy bądź kremy, które dostarczą łapom psa brakujących substancji i złagodzą ewentualne podrażnienia.
Nie ma również przeciwwskazań, by taki balsam został nałożony przed spacerem. W takim wypadku musisz pamiętać, by dać mu wyschnąć i zaaplikować go chwilę wcześniej niż przed samym wyjściem. Zapobiega to niepożądanemu przyklejaniu się drobinek soli lub kamyczków do psich łap. Jeżeli Twój podopieczny wyjdzie z domu z wilgotnym balsamem na łapkach, to może doprowadzić to do ich wyziębienia.
Jak zadbać o zdrowie psa w zimie?
Jak widać pies w zimie wymaga specjalnej formy opieki – powinieneś skupić się przede wszystkim na zapewnieniu mu odpowiedniej izolacji termicznej. Tak jak wspomnieliśmy, dobrym rozwiązaniem w tym zakresie będą ubranka dla psów.
Kolejny punkt to zapewnienie schronienia przed zimnem. Dotyczy to głównie psów podwórkowych, które dużą część dnia spędzają na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że buda powinna być dobrze izolowana, chronić przed wiatrem oraz wilgocią. Możesz wyłożyć ją sporą ilością słomy lub położyć w niej kołdrę – pomoże to utrzymać w niej ciepło. Jeżeli Twój pies większość czasu spędza w domu i wyprowadzasz go tylko na spacery, to w przypadku bardzo mroźnych dni, powinieneś wybrać krótszą trasę. Oczywiście zabawa na śniegu to nic złego i jeżeli nie będzie wiązała się ze zbyt długim przebywaniem czworonoga na zewnątrz, to nie ma do niej żadnych przeciwwskazań.
Dbanie o higienę łap jest również bardzo ważne. Mycie ich po każdym spacerze i stosowanie odpowiednich kremów to podstawa. Warto zadbać również o przycinanie pazurów psa. Pod zbyt długimi może się zbierać sól oraz błoto, a to niestety może się przerodzić w podrażnienia. Oczywiście w zimie nie zapominaj o regularnych wizytach u weterynarza! Pies powinien odwiedzać lekarza przez cały rok, w zależności od potrzeb. Warto wziąć tutaj pod uwagę zarówno niezbędne działania profilaktyczne, jak i wymagane leczenie.
Pies w zimie – czystość zwierzaka
Niestety błoto, o które w zimie nie jest trudno, nie ułatwi zadania utrzymywania czystości przez Twojego czworonożnego przyjaciela. Żaden właściciel psa nie chce zmagać się z plamami po błocie po każdym powrocie ze spaceru. Dlatego właśnie zaleca się położenie maty i ręcznika przy wejściu do domu. Przetrzyj i osusz za ich pomocą łapy psa, dzięki czemu nieczystości nie będą przenoszone w głąb mieszkania.
Z uwagi na różnego rodzaju opady zimowe, błoto oraz sól na chodnikach, Twój pupil będzie musiał nastawić się na nieco częstsze kąpiele. Jest to szczególnie ważne w przypadku ras długowłosych. Ich sierść z łatwością zbiera wszelkie nieczystości, a w dodatku jest bardziej podatna na kołtunienie. Dlatego też regularne szczotkowanie pomoże usunąć nie tylko martwe włosy, ale też brud.
Pies w zimie – podsumowanie
Pies w zimie wymaga szczególnej opieki. Dbanie o jego zdrowie i dobre samopoczucie wymaga uwagi i troski ze strony właściciela. Ważne jest, aby opiekę dostosowywać do zmieniających się warunków pogodowych. W mroźne dni zapewnij pupilowi dodatkową warstwę ubrań, która pozwoli utrzymać mu właściwy poziom ciepła. Nie zapominaj też o ochronie łap przed solą i innymi substancjami chemicznymi. Podrażnienia nimi wywołane mogą prowadzić do naprawdę poważnych problemów zdrowotnych Twojego podopiecznego.
Zwróć jednak uwagę również na to, że nie każdy pies będzie potrzebował zapewnienia dodatkowego źródła ciepła. Psy większych rozmiarów, o długiej sierści, które przyzwyczajone są do niskich temperatur nie odczują takiej potrzeby. Dlatego ważne jest, by sposoby opieki nad pupilem dostosować do niego samego i jego wszelkich indywidualnych potrzeb.
Każdemu psu, do prawidłowego funkcjonowania organizmu w zimę, niezbędna jest pełnowartościowa karma. Koniecznie zapoznaj się z informacjami o tym, w jaki sposób najskuteczniej dobierać karmę do potrzeb Twojego pupila.