Sygnały ostrzegawcze u psa

Pies komunikuje się z człowiekiem na swój własny sposób. Kiedy opiekun znający swojego zwierzaka od dłuższego czasu doskonale rozumie większość jego komunikatów. Inaczej jest w przypadku, gdy dopiero poznajesz swojego czworonoga. Wówczas nie wszystko, co do Ciebie „mówi”, okazuje się jasne. 

Niektóre sygnały ostrzegawcze u psa są jednak uniwersalne. Warto je znać, nawet jeśli nie planujesz, żeby w Twoim domu zamieszkał zwierzak.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie sygnały ostrzegawcze powinieneś znać, jeśli masz jakikolwiek kontakt z psem lub planujesz przygarnąć czworonoga.

sygnały ostrzegawcze

Sygnały ostrzegawcze – kiedy pies ich używa?

Pies używa sygnałów ostrzegawczych, gdy się boi, jest zestresowany, czuje się niekomfortowo czy też jeśli nie podoba mu się zachowanie człowieka względem niego – na przykład czuje się osaczony tym, że ktoś jest zbyt głośny lub poruszony w jego obecności.

Psiak wysyła również tego typu komunikaty, gdy chce uniknąć konfliktu z innym psem. Czasem gdy człowiek nie jest odpowiednio wprawiony w opiece nad czworonogiem, ignoruje tego typu sygnały lub próbuje zmniejszyć ich nasilenie. Pamiętaj, że jeśli pies na Ciebie warknie, nie możesz go za to ukarać. On postawił w tym momencie jasną granicę: nie rób tego, nie podoba mi się to, nie chcę Cię skrzywdzić, ale ostrzegam.

Oczywiście w przypadku, gdy dane warknięcie jest objawem agresji terytorialnej, to należy pracować nad tym, aby zlikwidować problem. Nigdy jednak nie możesz karać psa za to, że chciał Cię ostrzec.

Na początku, gdy sytuacja stanie się dla psiaka niekomfortowa, zwierzak będzie próbował wyładować emocje: zacznie często się otrzepywać, drapać, tarzać. Zrobi wszystko, żeby się rozproszyć i nie reagować. Potem pojawią się inne komunikaty.

Sygnały uspokajające – zanim pies się zdenerwuje

Pojawiają się w różnych sytuacjach, gdy psiak jest zdenerwowany lub nie czuje się pewnie, ale także gdy dostrzega, że człowiek lub inny pies czuje się niepewnie w jego obecności

Jeśli mamy do czynienia ze zwierzakiem, który nie ma problemów z agresją, dominacją, emocjami – zawsze w sytuacjach stresowych będzie starał się uspokoić otoczenie. 

Możesz zaobserwować takie zachowanie na przykład na wybiegu, gdy pojawia się konflikt pomiędzy dwoma psami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jakiś inny psiak z wybiegu będzie starał się wyciszyć to spięcie. Zacznie wysyłać sygnały uspokajające do swoich czworonożnych kolegów. Także, gdy nie czuje się komfortowo z jakimś naszym zachowaniem, będzie próbował uspokoić sytuację z nadzieją, że komfort zostanie przywrócony.

Jakie sygnały uspokajające możesz zaobserwować?

Oblizywanie warg – lizanie w ogóle uspokaja psa, dlatego dobrym narzędziem terapeutycznym dla psiaków są maty silikonowe do lizania.

Odwracanie głowy – najczęściej zaobserwujesz to zachowanie, gdy ktoś przekroczy granice strefy komfortu psa, na przykład pochyli się nad nim, obejmie go za szyję czy będzie próbował przytulać.

Ziewanie – zdenerwowany psiak będzie nadmiernie ziewał, odwracał wzrok, czasem dojdzie do tego popiskiwanie.

Jeśli to nie pomoże, pojawią się sygnały stresu.

sygnały ostrzegawcze u psów

Sygnały ostrzegawcze – etap stresu

Drżenie całego ciała, pocenie się, wielkie oczy, jeżenie sierści – twój zwierzak chce Ci w ten sposób przekazać, że dana sytuacja jest dla niego naprawdę niepokojąca. Zaczął się etap stresu i jeśli sytuacja się nie uspokoi, może stać się coś złego. 

Ten etap to już nie przelewki, to coś więcej niż sytuacja, która jest po prostu niezbyt komfortowa. W tym momencie psiak jest naprawdę zdenerwowany i chciałby, żebyś pomógł mu wyjść z danej sytuacji. Na przykład żebyście wyszli z psiego wybiegu, żebyś przestał go przytulać, osaczać, żeby obcy pies przestał go zaganiać w zabawie. 

Jeśli nie znasz zbyt dobrze psiego języka, możesz wpaść w małą pułapkę z takimi sygnałami jak machanie ogonem. Kiedy pies ma napięte całe ciało i delikatnie, wolno porusza ogonem – to sygnał ostrzegawczy, a nie oznaka zadowolenia. Kiedy poznasz czworonogi lepiej, bez trudu zauważysz różnicę między tymi dwoma zachowaniami.

Sygnały ostrzegawcze – to mi się nie podoba!

Na tym etapie pies jawnie pokazuje, że Twoje zachowanie nie jest tym, czego oczekuje. Czworonóg sztywnieje, zamiera w bezruchu. Może spuścić nisko głowę i wpatrywać się w Ciebie bez mrugnięcia okiem, bez jakiegokolwiek ruchu. Może zacisnąć bardzo mocno szczękę. Czasem też unosi górną wargę i pokazuje zęby.

To już bardzo wyraźne znaki, które powinien zauważyć nawet ktoś, kto nigdy wcześniej nie obcował z psiakami. Na tym etapie należy jak najszybciej zakończyć niekomfortową dla psa aktywność. Jeśli tego nie zrobisz, może nastąpić atak z jego strony

Jakie sytuacje mogą do tego doprowadzić? Osaczanie psa, czyli mocny uścisk za szyję. To coś, co ludzie często robią, ale zwierzakowi to się nigdy nie spodoba. Trzeba także zwrócić uwagę na takie bodźce jak bardzo hałaśliwe zachowanie, pochylanie się nad psem, gesty, które mogą być odczytane jako agresywne, a także krzyk.

sygnały ostrzegawcze u psów

Przygotowanie do reakcji

Jeśli sytuacja się nie zmienia, pies przygotowuje się do reakcji. Jego instynkt podpowiada, że jedynym wyjściem jest atak. Ostatnie sygnały jakie zaobserwujesz to: uderzanie pyskiem, warczenie, podgryzanie powietrza. 

Po tym nastąpi wyskok i ugryzienie. Jak widzisz, pies wcześniej ostrzeże Cię wiele razy, więc to od Ciebie zależy, czy wycofasz się z zachowania, które spowodowało stres u Twojego zwierzaka.

Podsumowanie

Twój pies chce żyć z Tobą w zgodzie, dla niego ważne jest to, abyś czuł się komfortowo i dobrze. Zrobi wszystko, żeby uspokoić Cię, gdy poczuje, że jesteś zdenerwowany. 

Od ciebie chciałby dostać to samo: wyciszenie złych emocji, zakończenie sytuacji, która jest dla niego stresująca, nieprzyjemna lub nieprzewidywalna. Będzie stopniowo pokazywał Ci, że coś mu się nie podoba. Naucz się tych sygnałów, żebyś wiedział, kiedy należy zareagować.

Jeśli planujesz kupić szczeniaka, będziecie wspólnie uczyli się komunikacji między sobą. Jeśli przygarniesz dorosłego psa, dobrze jest poznać psi język zanim zwierzak zamieszka pod Twoim dachem.