Wakacje za granicą
Wakacje za granicą, łączą się z dość dużą liczbą formalności, jeśli chcesz zabrać ze sobą swojego czworonoga. Potrzebny jest psi paszport, chip, aktualne szczepienia na wściekliznę. W wielu krajach także na inne choroby zakaźne, jak również ochrona przeciw pasożytom.
Szczepienie przeciw wściekliźnie musi być wykonane najpóźniej dwadzieścia jeden dni przed wyjazdem. Tak więc nawet jeśli termin rutynowego szczepienia przypada później, musisz wykonać je przed upływem wskazanego terminu.
Dwadzieścia cztery godziny przed wyjazdem na urlop musisz ponownie odwiedzić weterynarza i uzyskać wpis do paszportu, zezwalający na podróż psa.
Zupełnie musisz zrezygnować z wyjazdu na wakacje autokarem. Prawie na pewno żaden przewoźnik nie zabierze Cię w taką podróż ze zwierzakiem. Po pierwsze, że sam psiak będzie się męczył, bo droga trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Po drugie, męczyliby się inni ludzie, a w przypadku osób uczulonych zagrażałoby to ich zdrowiu.
⠀
Wakacje z psem samolotem
Podróż samolotem jest oczywiście możliwa, ale w przypadku większych psów trzeba je oddać do luku bagażowego. Psiak taką podróż spędza w klatce transportowej. Jest to jakieś rozwiązanie, ale musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Twój czworonożny przyjaciel dobrze zniesie taką podróż, czy nie będzie się ona łączyła dla niego z traumą i złym samopoczuciem.
Dobrym rozwiązaniem jest podróż własnym autem. Masz wtedy możliwość zatrzymać się na przerwę toaletową zawsze wtedy, gdy zwierzak tego potrzebuje. Możesz też przystanąć w miejscu obsługi podróżnych, aby psiak zjadł i napił się czegoś.
W niektórych krajach obowiązują dodatkowe wymagania przy wjeździe z psem. W Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Norwegii i na Malcie obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. Musi być przeprowadzona w czasie pomiędzy 120 a 24 godzinami przed datą planowanego wjazdu. Jest to zgodne z rozporządzeniem (UE) nr 1152/2011.
Musisz też sprawdzić przed wyjazdem, czy kraj, do którego chcesz jechać, zezwala na wwóz na swoje terytorium ras psów lub psów w typie ras określanych powszechnie jako niebezpieczne.
Jeśli zapomnisz paszportu lub podczas kontroli zostanie stwierdzona jego niezgodność z przepisami Unii Europejskiej, zwierzę może zostać zawrócone do kraju, z którego przyjechało, poddane kwarantannie lub nawet eutanazji, jeśli kwarantanna jest niemożliwa do wykonania.
W każdym kraju obowiązują osobne przepisy – w Hiszpanii i we Włoszech w większości miejsc spędzisz bezproblemowo urlop z czworonogiem. Na Węgrzech, nad Balatonem większość plaż jest otwarta dla psów. Warto jednak przed wyjazdem dowiedzieć się, jakie przepisy obowiązują w danej miejscowości.
⠀
Wakacje z psem w Polsce
Jeśli chodzi o wakacje z psiakiem w naszym kraju, również nie ma jednych, jasnych zasad wstępu psa w różne miejsca. Do parków narodowych w wielu przypadkach nie można wejść z czworonogiem. Psiaki są jednak naprawdę mile widziane w Świętokrzyskim, Kampinoskim, Magurskim, Wigierskim, Narwiańskim, Wielkopolskim, Ojcowskim i Karkonoskim Parku Narodowym, a także w Parku Narodowym Gór Stołowych. Do pozostałych nasi mali przyjaciele nie mają prawa wstępu lub jest ono bardzo ograniczone. W parkach krajobrazowych restrykcje są o wiele mniejsze, a widoki zdecydowanie warte zobaczenia.
Nie brakuje plaż, które witają psy i spokojnie można tam z nimi popływać. Są też takie, na które zwierzaki mają zakaz wstępu. Niestety zmienia się to z roku na rok. Nawet jeśli dzisiaj dana plaża jest otwarta, to w przyszłym sezonie wejście na nią z psiakiem może się już okazać niemożliwe.
⠀
Sporty z psem
Bardzo modne stają się sporty wodne z psami, na przykład Stand Up Paddle z psem. Nad jeziorami można wypożyczyć specjalną deskę i ruszać ku przygodzie. Pamiętaj tylko, żeby wyposażyć swojego przyjaciela w kapok, gdyż nawet jeśli czuje się jak ryba w wodzie, to w przypadku spadnięcia z deski może doznać szoku.
Spływy kajakowe także są bardzo popularne pośród osób spędzających wakacje z czworonożnymi przyjaciółmi. W tym przypadku także dobrze jest, aby psiak miał kapok – w razie wywrotki będzie bezpieczniejszy.
Na górskich szlakach nigdy nie spuszczaj psa ze smyczy. Nawet jeśli masz nad nim kontrolę, to w takim nowym miejscu może się wystraszyć i już nigdy nie znaleźć do Ciebie drogi powrotnej. Istnieje ryzyko, że stanie mu się krzywda lub że spotka na swojej drodze dzikie zwierzęta.
Jeśli planujesz zwiedzić jakieś miasto, to pamiętaj, że nie do każdej kawiarni psiak ma wstęp – dotyczy to również ogródków. Zaplanuj więc sobie raczej odpoczynek w parku z piciem i jedzeniem na wynos. W grę wchodzi również wcześniejsze sprawdzenie, że w danym mieście jest restauracja, kawiarnia lub inne tego miejsce, w którym ugoszczą Cię z czworonogiem.
Pamiętaj, że Twój przyjaciel nie wejdzie także do większości muzeów czy na wieże widokowe. Dlatego jeśli chcesz zwiedzić te miejsca, musisz znaleźć na ten czas opiekę dla psa.
⠀
⠀
Podsumowanie – wakacje z psem
Wakacje z psem to wyzwanie. Nie wszędzie da się z nim wejść, nie każdy pensjonat pozwoli Ci zamieszkać z psiakiem w pokoju. Dlatego trzeba takie wakacje zaplanować dużo wcześniej, żeby żadne nie spotkały Cię żadne niechciane niespodzianki tuż przed wyjazdem.
Pamiętaj o regularnych szczepieniach dla swojego psiaka, prawidłowym oznaczeniu psa, na które składają się micro chip i obroża z adresówką. Nie spuszczaj psiaka ze smyczy, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest bezpiecznie. W obcym miejscu psiak może łatwo stracić orientację w terenie i zrobić sobie krzywdę. Zadbaj o jego bezpieczeństwo, żeby Wasze wakacje były prawdziwą przyjemnością. Bawcie się dobrze, ale bezpiecznie – zarówno w górach jak i nad morzem.